Hlboký drep je najlepším cvikom na uvoľnenie bedrových kĺbov a uvoľnenie napätia driekovej chrbtice. Stačí ho spraviť aspoň raz denne a zotrvať tak dlho ako je vám to príjemné...
Jedným z dôvodov preťaženia a teda aj bolesti chrbta je časté a dlhodobé sedenie. Sed totiž vôbec nie je oddychová poloha. Vedci zistili, že kým zaťaženie chrbtice v stoji je 100%, v sede je to až 140% a nesprávnym sedom a hrbením sa toto percento ešte zvyšuje. Vedie to, samozrejme, k poruche opornej funkcie chrbtice, k strnulosti svalstva a dlhodobému útlaku nervov chrbtice, čo sa skôr či neskôr prejaví bolesťou chrbta.
V minulosti, keď ešte ľudia nemali stoličky, „sedeli“ v drepe. Drep je totiž relaxačná aj pracovná poloha, ktorá vyhovuje konštrukcii ľudského tela, napriek tomu, že je u nás takmer zabudnutá. Prečo? Ľudia v Ázii a na Balkáne čupia omnoho častejšie. V drepe ich nájdete na zastávke autobusu, pri varení na otvorenom ohni, pri práci i pri hre s deťmi...
Pozícia v drepe uvoľní a natiahne chrbticu tak dobre ako máločo iné. Zároveň natiahne svaly v oblasti bedier, uvoľní bedrové kĺby, posilní kolená a zvyšuje rozsah pohyblivosti v členkových kĺboch, na ktoré často zabúdame napriek tomu, že pre správny stereotyp chôdze sú veľmi dôležité.
Pozíciu hlbokého drepu využívajú niektoré kliniky na overovanie funkčnej spôsobilosti chrbta. Vy teda máte tiež jedinečnú možnosť otestovať sa. Drep bude pohodlný iba pri dostatočnej flexibilite zapojených kĺbov a svalov. Do hlbokého drepu však choďte iba vtedy, ak máte zdravé kolená, pretože tie pri klesaní do drepu nesú celú hmotnosť tela a v drepe sú navyše v maximálnom ohnutí, čo ich môže príliš namáhať. Netrénovaný človek v drepe dlho nevydrží. Dá sa to však nacvičiť. Ako na to?
Ako na to?
Postavte sa nohami na šírku ramien, celé plosky nôh položte na zem. Do drepu sa presúvajte tak, aby kolená nepresahovali špičky vašich chodidiel a kolená pritom tlačte jemne od seba. Inými slovami – akoby ste si chceli sadnúť dozadu na stoličku. Pomaly! V rámci udržania rovnováhy si možno pomôcť predpažením. Prvých niekoľko krát sa možno prevalíte dozadu. Nenechajte sa tým rozhodiť. Nájdite si doma vhodnú stenu. Postavte sa k nej chrbtom a skúste to znova.
Ak sa vám drep podarí zvládnuť, vydržte v tejto polohe tak dlho, ako je vám to príjemné. Neskôr pokojne aj 10-15 minút. Je to výborný spôsob odpočinku.
Comments