top of page
Vyhledat
  • Obrázek autorafP

BRUŠNÁ DIASTÁZA - DIASTASIS RECTI – ABDOMINÁLNA SEPARÁCIA

Ste už dávno po pôrode, schudli ste na (takmer) pôvodnú váhu, pravidelne cvičíte a vaše bruško stále vyzerá ako v 4. mesiaci tehotenstva? Dôvodom môže byť brušná diastáza.

Čo je to brušná diastáza?

Brušná diastáza je medzera (približne 2 cm a viac) medzi dvoma stranami priameho brušného svalu (m. rectus abdominis), ktoré sú navzájom spojené väzivom – linea alba. Rozostup vzniká napínaním tohto väziva do strán a pôsobením síl zvnútra aj zvonku.

Najčastejšou príčinou vzniku diastázy je práve tehotenstvo. S rastúcim bruškom vzniká väčší tlak na priame brušné svaly a na väzivovú blanu, ktorá ich spája. Náchylnejšie na vývoj diastázy sú ženy, ktoré majú viac ako 35 rokov, vysokú pôrodnú hmotnosť dieťaťa, viacpočetné tehotenstvo alebo viac pôrodov. Ďalšími príčinami vzniku brušnej diastázy môže byť nadmerné a najmä nesprávne cvičenie brušných svalov, ale aj pohyby spojené s rotáciou trupu (napr. tenis, golf), či pohyby, pri ktorých sa opakovane prehýba chrbát a rozpínajú rebrá (napr. gymnastika, plávanie). Diastáza sa vyskytuje aj u mužov. Tam je príčinou najmä priberanie na váhe v oblasti brucha.

Známky diastázy

Brušná diastáza sa javí ako „hrebeň“, ktorý prechádza stredovou čiarou brucha, kdekoľvek od konca hrudného výbežku po pupok. Výraznejšou sa stane pri napätí brušných svalov (dvihnutím hlavy z podložky v ľahu na chrbte) a po ich uvoľnení môže vymiznúť.Obr. zdroj: internet

Je diastáza len kozmetickým problémom?

Určite nie! Samozrejme, že veľké bruško alebo vystúpený pupok nevyzerá dobre, ale prítomnosť diastázy je zdrojom a príčinou aj ďalších zdravotných problémov. Keďže brušné svaly tvoria oporu pre náš chrbát a chránia orgány v brušnej dutine, ich rozostúpenia a oslabenie sa prejaví najskôr bolesťami dolnej časti chrbta. Neriešený stav ďalej rozvíja svalovú disbalanciu celého trupu a pánvy, pridružujú sa bolesti hrudnej chrbtice, šije a krku, ale aj bedrových kĺbov, kolien a u mnohých vzniká aj stresová inkontinencia spôsobená oslabením svalov pánvového dna. Diastáza predstavuje aj riziko vzniku pupočnej prietrže, tráviacich a črevných problémov.

Máte diastázu? Ako ďalej?

Ak máte podozrenie na diastázu brušných svalov, nechajte si vaše podozrenie potvrdiť odborným lekárom. Ak je diagnóza stanovená, začíname. Pamätajte však, že liečba je dlhodobá a jej dĺžka je priamoúmerná vášmu úsiliu. Cvičenie je nevyhnutné, ale treba ho vykonávať pod odborným dohľadom, aby sa nenapáchali ešte väčšie škody na oslabenom väzive. Pri veľkej diastáze je nevyhnutné nosiť podporný brušný pás, inak sa väzivo (linea alba) bude namáhať a svaly ďalej rozostupovať. Ďalej je dôležitá sebakontrola – správna poloha v sede, v ľahu a pri presunoch, pri práci a pod.

Každá žena je iná, každá diastáza je iná. Každý to inak preciťuje, má iné pridružené diagnózy, problémy. Ku klientkám preto pristupujeme prísne individuálne...vysvetľujeme, radíme, učíme, kontrolujeme a napokon chválime ich pokroky :)

Tešíme sa na vašu návštevu,

Tím fyzioPro.

890 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page