top of page
Vyhledat
  • Obrázek autorafP

Nesprávny sed u detí treba upraviť...

Určite ste už videli veľa detí sedieť v takejto polohe. Niektoré takto sedia častejšie, niektoré skoro vôbec a ďalšie zase stále. Podľa odborníkov je táto poloha však pre dieťa tou najhoršou pozíciou, ktorú si môže vybrať. Ak takto uvidíte sedieť aj vaše dieťa, skúste ho presunúťdo inej polohy, alebo ho aspoň napomenúť. Prečo? Čítajte ďalej.
To či sú deti chodiace alebo ešte nechodiace, nezohráva v tomto prípade dôležitú úlohu. Všetky deti trávia množstvo voľného času sedením a hraním sa na zemi. Často sa pritom však ukladajú do pozície, ktorú odborníci nazvali ako „W“. Práve toto sedenie môže deťom v budúcnosti spôsobiť veľké zdravotné problémy.

Prečo deti tak často využívajú túto polohu? Je pre deti tou najjednoduchšou a najprirodzenejšou polohou, pretože im poskytuje výbornú stabilitu. Nohy im v tejto polohe slúžia ako opora a oni nemusia na udržanie rovnováhy vynakladať žiadnu námahu. Na druhej strane však táto poloha mnohonásobne zvyšuje riziko ortopedických problémov, problémov s rovnováhou, držaním tela a v neposlednom rade aj problémov s motorikou. Poloha do „W“ však spôsobuje nadmerný tlak na kolená, bedrá a členky dieťaťa, a to sú hlavné príčiny vyššie uvedených problémov.Ďalším problémom tejto polohy je abnormálne zakrivenie chrbtice. Hrbenie sa je v detskom veku veľmi nepriaznivým predpokladom pre budúci rast a vývoj chrbtice. Deti, u ktorých sa prejavia ťažkosti spojené s takýmto sedením, majú problémy s bežnými detskými hrami ako napr. hádzanie lopty, ale aj s akýmkoľvek iným športom, v ktorom je potrebná stabilita.

Našťastie existuje niekoľko alternatívnych „posedov“, ktoré sú pre deti pohodlné a ich vplyv na vývoj dieťaťa je presne opačný. Najlepšou alternatívou je poloha do "V", kde má dieťa nohy vystreté pred sebou. V tejto polohe má dieťa výrazne znížený dosah na predmety okolo seba, takže sa musí viac naťahovať, čo pomáha posilňovaniu svalstva celého tela a zároveň to udržuje vašu ratolesť v neustálom pohybe. Ďalšou výbornou alternatívou je sedenie v tureckom sede. Narozdiel od sedenia v polohe „W“ nie sú v tureckom sede zaťažované ani kolená, ani členky, navyše pozitívne vplýva na správne držanie tela.

Správne sedenie dieťaťa je najlepšie podchytiť už v rannom veku, no samozrejme preučiť sa dá aj staršia ratolesť.
Obrázky: web

Zdroj: http://www.pixelmania.sk/ak-zbadate-dieta-sediet-v-tejto-polohe-okamzite-ho-zastavte/7/ -

754 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page